1989’da Bursa’da doğan sanatçı asırlar boyu kökleşmiş bir geleneğin mirasını devralarak müziğe henüz beş yaşında iken babası Veli Sari’den aldığı bağlama dersleriyle başlamıştır. Müziğe olan yeteneği ailesi tarafından keşfedilen sanatçı 1999 yılında girdiği B.U.Ü. Devlet Konservatuvarı’ndan “birincilik” derecesiyle mezun olmuştur.​​ On iki yaşında iken dahil olduğu CAKA (Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları) eğitim projesi kapsamında Türk Keman Okulu’nun yaşayan en önemli temsilcisi Cihat Aşkın ile çalışmalarına başlamış ve CAKA projesiyle önemli başarılara imza atmıştır.​​ Eğitim hayatı boyunca CAKA, Salzburg Mozarteum Academy, Crans Montana Classics gibi pek çok ustalık sınıflarına katılmış ve Sholomo Mintz, Zakhar Bron, Dora Schwarzberg, Victor Danchenko, Cihat Aşkın, Hakan Şensoy gibi dünyaca ünlü solistlerle süreli çalışmalar yapmıştır.

Konser kariyerine 2012 yılında başlayan sanatçı Razgrad Filarmoni Orkestrası, Karşıyaka Oda Orkestrası, BUÜDK Gençlik Senfoni Orkestrası eşliğinde konserler vermiş; Young Talent Festival, Birlikteki Çeşitlilik: Tuna Dalgaları Üzerinde Kültürlerarası Diyalog gibi önemli projelerde yer almıştır. Türkiye'nin dışında Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, İsviçre, Bosna Hersek, Macaristan, Kosova ve Tunus’ta solist ve oda müziği üyesi olarak konserler vermiştir.

Klasik disiplinde aldığı eğitimin yanı sıra köklerinin bağlı olduğu toprağın müziğini yapmayı, kültürünü yaşatmayı misyon olarak kabul eden sanatçı bu bağlamda 2013 yılında bağlama sanatçısı Mahmut Cemal Sari ile birlikte Anadolu Müziği'ni daha önce örneği olmayan bir şekilde seslendirmek amacıyla "İki Saz Bir Ses" grubunu kurmuştur.

Cihat Aşkın’ın “Türk Kaprisleri” ismini verdiği eserler dizisiyle Anadolu’nun kadim müzik kültürünün ögelerini dünya çapında icra edilecek bir şekilde solo kemana uyarlayan sanatçı Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi olarak keman dersleri vermekte, konserlerinde Ahmet Ali Çakır’ın 2017 yılında kendisi için yaptığı kemanı kullanmaktadır.

© 2023 by Ozan Sari. Tüm hakları saklıdır. www.ozansari.org